RITMI IMUNSKEGA SISTEMA

V odvisnosti od kozmičnih ciklusov so v letu tri obdobja, ko vsak imunski sistem oslabi: konec septembra in oktober, konec decembra in januar ter konec marca in april. Valovi obolevnosti se letno ponavljajo vedno v istih časovnih presledkih. Zdravstvene študije incidence epidemij, obolevnostmi za raznimi kroničnimi, tudi onkološkimi boleznimi in drugih zdravstvenih težav ter stopnje umrljivosti kažejo, da je največje število okužb, obolevnosti in smrti prav v teh časovnih intervalih. Ti intervali veljajo za področja od ekvatorja proti severu. V teh obdobjih vsi patogeni, torej bakterije in virusi, sinhrono povečajo svojo aktivnost. Statistika smrti, ki niso povezane z okužbami, npr. smrti zaradi kapi in raka ter neinfekcijske smrti, je pokazala popolnoma enak graf.

Po eni izmed razlag naj bi bili ciklusi povečane smrtnosti in obolevanja lahko povezani z vrtenjem Zemlje okoli Sonca. Morda so na nek način smrti povezane s spremembo elektromagnetnega polja Zemlje, na katero vplivajo valovi, ki jih ustvarja Sonce, in povečane aktivnosti Sonca oz. njegovih peg. Ti valovi vplivajo na aktivacijo mikroflore ali biote in zavirajo obrambo telesa.

Imunski sistem pripada integrativnim sistemom, tako kot tudi živčni, srčno-žilni in prebavni.  Mnogo dejavnikov vpliva na to, kako v celoti deluje človekov imunski sistem, ki ne opravlja le zaščite pred okužbami. Glavna funkcija imunskega sistema je nadzor nad delovanjem tujega biološkega materiala v našem telesu. Človek s šibkim imunskim sistemom pogosteje oboleva tako za virusnimi kot tudi za kroničnimi, torej tudi onkološkimi boleznimi. S pravilno in uravnoteženo prehrano ter zdravim življenjskim slogom je mogoče zagotoviti in ohraniti učinkovito delovanje imunskega sistema.  Koncept “pravilne prehrane” je potrebno upoštevati brez fanatizma in skrajnosti. Človek mora prejeti ustrezno količino maščob, beljakovin, ogljikovih hidratov, vitaminov in mineralov, ki jih telo potrebuje. Poleg tega je naše telo z genskim zapisom prilagojeno na okolje, v katerem živi in zato potrebuje hrano in vodo iz domačega okolja. 

Po mnenju mnogih kliničnih nutricionistov lahko prehrana sodobnega človeka zagotovi le 5% potrebnih mikroelementov in vitaminov, kar je seveda absolutno premalo za učinkovito delovanje imunskega sistema. Poleg tega je imunski sistem odvisen tudi od genskih dejavnikov in načina življenja. Najbolj ga ogrožajo stresi in psihofizične preobrementive. Če vse to sovpada še s kozmičnimi ciklusi, ki negativno delujejo na imunski sistem, je v teh obdobjih odpornost telesa potrebno okrepiti z imunostimulatorji in adaptogeni, ki pa naj bodo naravnega izvora. V zadnjih letih je očiten trend reklamiranja imunostimulatorjev, vendar bi vsakdo moral sam presoditi ali njegov imunski sistem potrebuje dodatno stimulacijo. Človek, ki ima močan in stabilen imunski sistem, imunostimulatorjev ne potrebuje! Bolniku s sladkorno boleznijo vendarle ne predpišemo inzulina, ne da bi mu določili raven sladkorja v krvi! Enako velja za imunski sistem. Nekateri zdravniki opozarjajo na izjemen porast poškodb ščitnice oz. avtoimunski tiroiditis, bolezen, ki je bila prej precej redka, zdaj pa ima takšno diagnozo vsak drugi bolnik, starejši od 40 let. Glede na raziskave je najbolj verjeten vzrok prav pretirana uporaba imunostimulatorjev. Prekomerna aktivnost imunskega sistema namreč lahko privede do avtoimunskih bolezni. S takšnimi boleznimi začne imunski sistem svoje celice dojemati kot tuje in jih začne ubijati. Zato je potrebno biti pri imunostimulatorjih zelo previden, upoštevati navodila oz. priporočljive dnevne količine in jih uživati v času oslabitve imunskega sistema ter povečani nevarnosti okužb.

V programu profesionalne fitoterapije so trije proizvodi, namenjeni krepitvi in uravnavanju delovanja imunskega sistema:

– čaga z rožnim korenom: deluje na centralni, simpatični in parasimpatični živčni sistem, izboljšuje delovanje ščitnice in priželjca.

– čaga z elevterokokom: deluje na povečano psihofizično sposobnost, povečuje zaščitno sposobnost organizma, kot adaptogen poveča izločanje hormonov nadledvične žleze, ki delujejo proti stresu.

– ALFIT 1 za imunski sistem (po recepturi dr. Korepanova): splošno krepčilno in imunomodulatorno delovanje, korektor stanja imunske pomanjkljivosti.

Maria Ana Kolman

Košarica
Na vrh
Na vrh